Každá krajina, rovnako aj Slovensko, má svoje svadobné zvyklosti, bez ktorých by sa svadba zdala možno prázdna. Hlavne staršie generácie si zvyky chcú uctiť. Pre slovenské svadby patria ku zaužívaným aj tance, ktorým sa na svojej svadbe asi nevyhnete. Poďme si vysvetliť, aké tradičné tance sa tancujú na pravej slovenskej svadbe, v čom spočíva ich podstata a myšlienka.
Svadobný tanec
Ide o prvý tanec novomanželov, ktorým otvárajú tanečnú zábavu na svadbe. Pred týmto tancom by nemal nikto na parket vstupovať. Svadobný tanec má svoje korene v 17. storočí, kedy týmto tancom otvárali hostitelia významnú spoločenskú udalosť, svadbu. Korene svadobného tanca ale siahajú do ešte dávnejších dôb, rovnako ako uzatváranie manželských zväzkov. Ide o oslavný tanec novomanželov, ktorí vstupujú do spoločného života. Svadobný tanec si uctievajú tiež napr. africké kmene, ktoré ho berú ako svadobný rituál. Svadobný tanec môže v každej krajine mať isté špecifiká; je však krásnou súčasťou svadby.
Rodičovský tanec
Rodičovksý, ale tiež "ďakovný" či "spájajúci" tanec. To je podstata rodičovského tanca. Poďakovať tancom rodičom za život a výchovu, rozlúčiť sa s rodičmi pred cestou do manželského života. Tradíciou je, že nevesta najprv tancuje so svojim otcom, ženich so svojou mamkou. Neskôr sa títo rodičia spájajú do tanca a pristupuje otec ženícha, ktorý tancuje s nevestou, mama nevesty tancuje s novým zaťom. Následne tancujú títo dvaja rodičia spolu. Rodičovský tanec má tiež spájajúcu úlohu; myšlienkou je teda spojiť rodiny aj takto symbolicky.
Čepčenie
Súčasťou začiatku redového tanca je tiež snímanie party z hlavy (závoja) nevesty a uviazanie čepca na na hlavu. V minulosti mohli totiž rozpustené vlasy nosiť len slobodné ženy a mladé dievčatá. Vydaté ženy si dávali vlasy pod čepiec. Na čepčenie si v súčasnosti volajú nevesty profesionálne súbory a celé čepčenie prebieha v tradičnom slovenskom kroji. Súčasťou obradu čepčenia je tiež jednoduchý tanec s nevestou, ktorý usmerňuje prizvaný ľudový súbor.
Redový tanec
Symbolika redového tanca je v premene dievčaťa na ženu, resp. nevesty na manželku. Nevesta tancuje redový tanec buď v kroji, alebo v spoločenských šatách v tradičnej červenej (alebo inej farbe). Počas redového tanca nevesta postupne tancuje so všetkými svadobčanmi, pričom najprv tancuje s rodičmi a najstaršími, rodinne najbližšími. Následne s kamarátmi, či kolegami. Za tanec s nevestou má každý svadobčan symbolicky zaplatiť. Počas redového tanca sa tancuje čardášová karička.
Fľaškový tanec
V tomto tanci ženích súťaží so svojimi kamarátmi, spravidla slobodnými. Ide o veselú tanečnú improvizáciu, kedy muži tancujú okolo fľaše na podlahe. Komu prvému fľaša spadne, ten prehráva. Vyhrať by mal ženích. Kroky fľaškového tanca nie sú predpísané. Malo by ísť o tanečné prvky s preskakovaním fľaše. Tancuje sa na rytmus polky alebo čardášu.
Polnočný tanec
Novinkou na slovenských svadbách je tiež polnočný tanec novomanželov. Pre tento tanec si vyberajú romantické piesne, ale tiež napr. živé moderné songy snažiac sa o zábavné vystúpenie pre svojich hostí. Ide symbolický tanec, kedy úderom polnoci začína nový deň a manželia ho vítajú spoločne tancom. Polnočný tanec ešte nie je zaužívaný na všetkých slovenských svadbách, ale je to pekná chvíľa. Tancuje sa v spoločenských šatách, nie svadobných.
Verím, že som vám ozrejmila podstatu jednotlivých tancov, ktoré vás na svadbe čakajú. Ak vám tanec sám o sebe spôsobuje stres, vhodné je prihlásiť sa na hodiny tanca, kde zistíte, že tancovanie nemusí duševne bolieť. Budem rada, ak sa prihlásite práve na moje hodiny tanca.
TIP: Milé nevesty, svadobné mamky, milé dámy. Nezabudnite, že tanec na blížiacej sa svadbe si určite najlepšie užijete v pohodlných tanečných topánkach.